Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene çayı

Bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır?
1 poşet rezene çayı bir kupaya konur, üzerine tam kaynamamış (80º C) su ilâve edilir, 5  dakika kadar beklenir, poşet çıkarılır, çayın oda ısısına gelmesi beklenir. Bebeğe bir defada en çok 6-7 çay kaşığı dikkatle içirilir. Günde 3-4 defa verilebilir.Her gün taze hazırlanmalıdır.

NOT: Bebek için hazırlarken suyu önce kaynatıp, daha sonra biraz ılıması yaklaşık 80 derece ye düşmesi beklenmelidir.

Rezenenin nane, anason, papatya ile olan karışımları da poşet çaylar halinde piyasada bulunuyor. Gaz, hazımsızlık ve benzeri sindirim sistemi rahatsızlıklarında bu çaylar da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Rezene Çayı Kullanımı

Poşet çaylarda, bir poşette genellikle 1.5-2 gram materyal   bulunur. Bilinen firmaların poşet çaylarını kullandığınızda, hem bu problemi çözmüş hem de kalitesi bilinen bir ürün kullanmış olursunuz.

Alman Bitki Komisyonu ve İngiliz Bitki Kompendiyumu rezenenin günde şu miktarlarda kullanılmasını tavsiye ediyor: 0–1 yaş arasında 1-2 gram, 1–4 yaş 1.5–3 gram, 4–10 yaş 3-5 gram, 10–16 yaş ve üzeri 5–7 gram. Kullanmadan önce meyvelerin ezilmesi gerekiyor. Bu sayede taşıdığı uçucu yağ ve diğer maddeler suda çözünebiliyor ve istenen etki meydana geliyor. Parçalanmamışsa etkili maddelerin suya geçmesi zorlaşıyor.

Gaz problemi yaşayan çocuklarda sıkça kullanılan bitkilerden biridir rezene. Hijyenik ortamda saklanmış, doğru oranda kullanılan ve sağlıklı yöntemlerle hazırlanmış rezene çayı, her yaştaki insan için oldukça faydalı. Çay olarak tüketildiğinde gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarını gideriyor. Ağrılı adet gören kadınlardaki hafif sancılara iyi geliyor ve soğuk algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak kullanılıyor.

Rezene, küçük, sert, ezilince anasona benzeyen kendine has  koku veren  meyveleri olan bir bitkidir. Bitkiye  de meyvesine de “rezene” ismi verilir. Ülkemizde Batı ve Güney Anadolu’da   tarımı yapılır Bir de yabani rezene var ki bilhassa Batı Anadolu’da “arapsaçı” adı ile biliniyor. İlkbaharda toprak üstü kısmı toplanıp sebze olarak satılıyor ve etli yemeği pek seviliyor. Rezene ,  çeşni ve baharat olarak kullanılmasının yanında daha çok çay olarak yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu şekilde kullanıldığında pek çok şifalı etkisini de ortaya seriyor.

Türk Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik rezene çayı hakkında bilgiler verdi. Avrupa İlaç Kurumu, rezene çayının geleneksel bitkisel ürün olarak aşağıdaki amaçlar için kullanılabileceğini kabul etmiştir:

  • Gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemi      rahatsızlıklarına karşı
  • Ağrılı  adet gören hanımlarda, hafif sancıları gidermek üzere
  • Soğuk  algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak.

Rezene çayının yararlı etkileri bu saydıklarımızla sınırlı değil. Yapılan araştırmalara göre üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve hazmı kolaylaştırıcı olarak; bebeklerde bilimsel adı kolik olan sebebi tam bilinmeyen veya gazdan olabilen sancılara karşı, emziklilerde süt artırıcı olarak da kullanılabileceği değişik bilimsel kaynaklarda belirtiliyor. Dolayısıyla, rezene çayı için ‘şifalı bir bitki çayı’ demek çok yerinde olur.

Rezene   bu yararlı  etkileri yapısında bulunan değişik maddeler vasıtasıyla sağlıyor. Bunlardan en önemlisi % 2-4 oranında bulunan uçucu yağ . Bu uçucu yağ anetol, fenkon gibi maddeler taşımaktadır. Birkaç yıl beklemiş veya kötü şartlarda saklanmış rezenede uçucu yağ oranı düşer. Bu da istenen etkinin azalmasına hâttâ kaybolmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden, açıkta satılan rezenenin tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here