Yumurtalı ekmek 1 yaş ve sonrası

Yumurtalı ekmek yaparken tavada yağda pişirmek yerine, fırında da yapabilirsiniz. Ara sıra değişiklik kahvaltılarınızı daha neşeli kılabilir.

 

Yumurtalı ekmek 1 yaş ve sonrası
Malzemeler

1 dilim tam tahıllı ekmek

1 yumurta

1 tatlı kaşığı kaşar peynir rendesi

1 çay kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı süt

Hazırlanışı

Ekmeğin bir yüzüne oda ısısında yumuşak tereyağı sürülür. Pişirme kâğıdı serili fırın tepsisine yerleştirilir.

Bir kâsede yumurta ile süt çırpılır içine rende kaşar peyniri eklenir.  Karışım yağlanmış ekmeğin üzerine sürülür.150-180 derece önceden ısıtılmış fırının ızgara ayrında üzeri pembeleşene kadar pişirilir.(Yaklaşık 5 dakika)

Dr.Gülşah Güven’in notu:

Yumurtalı ekmek, geleneksek kahvaltı sevmeyen veya yemekten sıkılan çocuklar için uygun bir tarif. Yumurta, protein değeri oldukça kaliteli bir besindir. Yağ ve kalori oranı düşüktür. Hekiminize danıştıktan sonra eğer bebeğinizde alerji yoksa 6 ay ve üzeri bebeğinize yumurta sarısı yedirmeye başlayabilirsiniz. Yumurta beyazı daha fazla protein içerdiğinden alerji potansiyeli daha yüksektir ancak oldukça besleyici bu hayvansal protein kaynağı besin, çocuk kahvaltısında bebeğiniz 1 yaşını doldurur doldurmaz mutlaka yer almalıdır. Organik ya da dolaşan tavuk yumurtaları daha besleyici olduğu için tercih edilmelidir. Ancak bunlarda da bebeğe yedirilmeden önce iyi piştiğinden emin olmalısınız. Yumurta iyi pişmezse salmonella bakterisi bulaşabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here